Sculptra – kwas L-polimlekowy – biostymulator tkankowy

Sculptra to preparat opracowany przez szwajcarską markę Galderma, który w naturalny sposób pobudza skórę do produkcji kolagenu. Opiera się on o wykorzystanie kwasu polimlekowego, który stymuluje komórki skóry do regeneracji, w związku z czym następuje przebudowa siatki kolagenowej skóry.

Jego ogromną zaletą jest fakt, iż kwas polimlekowy jest stosowany w medycynie, w tym w zabiegach estetycznych, od ponad 50 lat. Odznacza się on doskonałą biokompatybilnością i nie powoduje dotkliwych skutków ubocznych ani alergii. Mogą pojawić się po nim jedynie delikatne zaczerwienienia, zasinienia czy opuchnięcia, które samoczynnie ustępują po kilku dniach.
Kolejną zaletą Sculptry jest iniekcja preparatu za pomocą cienkich igieł, która jest bezbolesna dla pacjentów. Sam zabieg trwa około pół godziny i nie pozostawia po sobie blizn. Z tych powodów jest chętnie wybierany jako alternatywa dla metod chirurgicznych.

WSKAZANIA

Zabieg SCULPTRA to nic innego jak zabieg odmładzający, wykorzystujący kwas polimlekowy do usuwania zmarszczek, ujędrniania skóry, a także do poprawiania kształtu twarzy. Jest to nowa metoda liftingująca, stosowana jako profilaktyka powstawania zmarszczek, ale skuteczna także u osób z bardzo widocznymi oznakami starzenia. Zabieg Sculptra jest mało inwazyjny, przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.

PRZECIWSKAZANIA

Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, również wykorzystanie preparatu Sculptra jest przeciwwskazane u pewnej grupy pacjentów. Nie należy go wykonywać u kobiet w ciąży i w okresie laktacji.

Ponadto zabieg Sculptra jest przeciwwskazany u osób z:

  • czynnymi chorobami infekcyjnymi w zakresie skóry
  • z chorobami autoimmunologicznymi – np. Choroba Hashimoto
  • z tendencją do tworzenia bliznowców
  • a także stosujących niektóre leki (np. leki przeciwzakrzepowe czy niesteroidowe leki przeciwzapalne)

Efekty

Ostateczne efekty po wykonaniu zabiegu z wykorzystaniem preparatu Sculptra są widoczne po upływie 4-6 tygodni. Wówczas następuje widoczne wygładzenie i ujędrnienie skóry, poprawia się jej elastyczność i nawilżenie, co jest związane z powstaniem nowych włókien kolagenowych. Zmniejsza się widoczność zmarszczek i bruzd, cera jest wyraźnie zdrowsza. Poprawia się owal twarzy. Sculptra może zostać wykorzystana także do zmniejszenia widoczności ubytków czy blizn.

Do uzyskania oczekiwanego rezultatu wymagane są min. dwa zabiegi z użyciem preparatu. Efekty utrzymują się do nawet 2,5 roku.

Cena

  • pojedynczy zabieg: 1700 pln
  • zabieg wykonuje lekarz