Operacyjny lifting twarzy to jedna z najskuteczniejszych metod odmładzania. Chociaż znanych jest wiele nieoperacyjnych sposobów, to jednak żaden z nich nie jest w stanie zapewnić tak wyraźnych i długotrwałych rezultatów, szczególnie w przypadku pacjentów, u których naturalne procesy starzenia są już zaawansowane. Poniżej postaramy się przedstawić Państwu na czym polega i jak należy się przygotować do liftingu twarzy.
Kto decyduje się na operacyjny lifting twarzy?
Operacyjny lifting twarzy to inwazyjna operacja, która zapewnia najbardziej kompleksowe rezultaty. Najczęściej decydują się na niego pacjenci, u których naturalne procesy starzenia najmocniej odcisnęły piętno na ich urodzie. W większości przypadków są to osoby po 50-60 roku życia bądź starsze, u których wyraźnie widać opadanie tkanek miękkich twarzy. Może się ono zdarzyć wcześniej, w szczególnych przypadkach, np. gdy doszło do dużej utraty masy ciała w krótkim czasie. W tym przypadku nie mamy do czynienia z zabiegiem polegającym wyłącznie na redukcji kilku drobnych zmarszczek, ale operacją, która w znacznym stopniu poprawia estetykę twarzy.
Efekty po zabiegu operacyjnego liftingu twarzy
Jak już zostało wspomniane, operacyjny lifting twarzy to zabieg kompleksowy, dość złożony, jednak w porównaniu z innymi dostępnymi obecnie metodami zapewniający najlepsze rezultaty. Pierwsze efekty są widoczne już po kilkunastu dniach od operacji, jednak dopiero po kilku tygodniach można podziwiać realne zmiany w wyglądzie. Dzięki liftingowi, twarz nie traci swojego naturalnego wyglądu i mimiki, a blizny są niemal niewidoczne, gdyż chirurdzy ukrywają je w naturalnych granicach tzw. jednostek estetycznych takich jak np. linia włosów. Podczas zabiegu dochodzi do usunięcia nadmiaru rozciągniętej skóry i tkanki tłuszczowej. Powięź mięśni mimicznych twarzy zostaje wzmocniona. Wycięcie nadmiaru skóry powoduje jej wyraźne wygładzenie, co prowadzi do zaniku zmarszczek. Kontur twarzy zostaje widocznie poprawiony. Warto w tym miejscu dodać, że pozytywne zmiany w estetyce twarzy mają bezpośredni wpływ na jakość życia i psychikę pacjentów. Poprawa wyglądu sprawia, że osoby po liftingu czują się młodziej, atrakcyjniej, odzyskują dawną pewność siebie. Ma to przełożenie na ich życie osobiste i zawodowe. Oczywiście zabieg nie należy do najtańszych, gdyż cena w naszej klinice IP CLINIQ Instytut Piękna w Rzeszowie wynosi 15 000 zł, jednak w wielu przypadkach warto rozważyć przeprowadzenie operacji, która zapewnia długotrwałe i naprawdę spektakularne rezultaty.
Lifting twarzy – przygotowanie do operacji i przeciwwskazania
Operacyjny lifting twarzy to jeden z najbardziej zaawansowanych zabiegów w dziedzinie chirurgii plastycznej, dlatego też wymaga odpowiedniego przygotowania. Podczas wstępnych konsultacji lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, podczas którego zbiera wszystkie informacje dotyczące stanu zdrowia. Ustala potrzeby pacjenta, jego wizję efektu estetycznego i podpowiada, jaką metodą warto wybrać w konkretnym przypadku. Nie zawsze niezbędne jest wykonanie pełnego liftingu, niekiedy wystarczy zastosować korektę wybranej części twarzy. Aby jednak to stwierdzić, niezbędna jest fachowa ocena lekarza specjalisty. Oprócz tego lekarz tłumaczy, jakie działania zostaną podjęte podczas operacji, a także jakie odczucia mogą towarzyszyć pacjentowi w czasie zabiegu i w okresie rekonwalescencji.
Konieczne jest też wykonanie badań, takich jak: badania ogólne moczu, grupy krwi, morfologia, OB, wskaźników krzepnięcia krwi (APTT, INR), poziomu kreatyniny, poziomu glukozy, elektrolitów (Na, K), EKG, zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej (płuc). Niekiedy konieczne jest dostarczenie wyników testów na obecność chorób zakaźnych przenoszonych przez krew. Należy też zaszczepić się przeciwko żółtaczce wszczepiennej, czyli zapaleniu wątroby typu B.
Istnieje też kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Są to m.in. cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia krzepliwości krwi, skazy naczyniowe, infekcje, zmiany ropne skóry, ciąża i okres karmienia piersią.
Przebieg operacyjnego liftingu twarzy – ogólna charakterystyka
W przypadku operacji wykonywanej w znieczuleniu ogólnym, pacjent musi powstrzymać się od spożywania posiłków przynajmniej na 6 godzin przed operacją. Zabieg trwa średnio ok. 3 godziny, a po jego przeprowadzeniu konieczna jest hospitalizacja. Podczas operacji chirurg precyzyjnie nacina skórę i delikatnie ją naciąga. Nacina i przesuwa osłaniającą mięśnie powięź, dzięki czemu uzyskuje bardziej trwały efekt. Następnie usuwany jest nadmiar skóry i zakładane są szwy. Oczywiście jest to bardzo skrótowy i uproszczony przebieg tej operacji, gdyż w praktyce podejmowanych jest szereg znacznie bardziej złożonych działań chirurgicznych.
Bezpośrednio po zabiegu pacjent musi pozostać w klinice. W tym czasie zmienia się opatrunki, usuwa się dreny i podaje leki przeciwbólowe. Trzeba przygotować się na to, że w pierwszych dniach na twarzy widoczna będzie wyraźna opuchlizna i zasinienie. Będzie ona stopniowo zanikać, chociaż delikatny obrzęk może się utrzymywać przez kolejne dwa tygodnie. Po kilku dniach można usunąć szwy.