Korekta powiek górnych i dolnych to zabiegi chirurgiczne pozwalające na przywrócenie estetyki twarzy, chociaż bardzo często wykonuje się je również w celu poprawy pola widzenia. Na cienkiej i delikatnej skórze wokół oczu upływający czas najszybciej odciska swoje piętno. Naturalne procesy starzenia przyczyniają się do powstawania głębokich zmarszczek, utraty jędrności i elastyczności. Skóra staje się obwisła, pojawiają się tzw. worki pod oczami. Z czasem nie jesteśmy w stanie skorygować tych mankamentów makijażem. Korekta powiek to jedna z najskuteczniejszych metod na przywrócenie młodzieńczego blasku spojrzeniu. Zabiegi wykonywane w IP CLINIQ Instytut Piękna w Rzeszowie mogą dotyczyć powiek górnych, powiek dolnych lub obydwu jednocześnie.
Korekta powiek – wskazania do zabiegu
Najczęstszą przyczyną zwiotczenia skóry wokół powiek jest upływający czas. W efekcie procesów starzenia mięśnie ulegają osłabieniu, przez co nie są w stanie prawidłowo podtrzymać skóry, która z czasem rozciąga się, traci swoją elastyczność, a jej nadmiar zaczyna delikatnie opadać. Oprócz tego powieka może zacząć opadać z powodu uszkodzenia nerwu (np. nerwu okoruchowego) z powodu choroby lub wypadku.
Opadające powieki to przede wszystkim problem natury estetycznej. Twarz wygląda na bardziej zmęczoną. Najczęściej zabieg wykonywany jest na powiekach górnych, ponieważ to w ich obrębie najbardziej widoczny jest nadmiar luźnej, nieco rozciągniętej, zmarszczonej skóry.
Korekta powiek zapewnia nam korzyści nie tylko estetyczne, ale i poprawiające jakość życia.
Z kolei wskazaniem do korekty powiek dolnych są tzw. worki pod oczami.
Najskuteczniejszą metodą poprawy wyglądu naszych oczu jest chirurgiczny zabieg, który zapewnia trwałe i stosunkowo szybkie efekty.
Korekta powiek – kto najczęściej decyduje się na zabieg?
Stopień zwiotczenia skóry w okolicy brwi i oczu może być różny u pacjentów, zależy m.in. od uwarunkowań genetycznych, a także sposobu pielęgnacji twarzy. Z problemem tym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Chociaż wśród osób zainteresowanych zabiegiem nadal najwięcej jest pań, to obecnie również i panowie coraz częściej decydują się na korektę powiek.
Korektę powiek zwykle wykonywana jest u osób w wieku dojrzałym, u których problem ujawnia się w wyniku naturalnych procesów starzenia. Tych mankamentów urody nie da się ukryć pod makijażem, trudno zniwelować je poprzez regularne stosowanie kosmetyków.
Zdarzają się jednak przypadki pacjentów w młodszym wieku, którzy też borykają się z problemem opadających powiek, np. z powodu uwarunkowań genetycznych. Takim pacjentom także jesteśmy w stanie pomóc.
Warto przy tym pamiętać, że mankamenty urody obejmujące twarz, takie jak np. opadające powieki, bardzo często negatywnie wpływają na samopoczucie i komfort psychiczny. Zgłaszający się na zabieg pacjenci niejednokrotnie przyznają, że z powodu nadmiernie opadających powiek stracili dawną pewność siebie w kontaktach międzyludzkich.
Jak przygotować się do zabiegu korekty powiek?
Każdy pacjent przed zabiegiem musi odbyć wizytę u lekarza, który przeprowadza szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia. Pacjent powinien poinformować lekarza o swoich dolegliwościach, chorobach, zażywanych lekach, suplementach i alergiach. Oprócz tego specjalista dokładnie wyjaśnia specyfikę zabiegu, jego przebieg, omawia technikę operacyjną itd. Na tym etapie pacjent może też zgłosić wszystkie swoje wątpliwości i pytania.
Przeprowadzane są też badania podstawowe, takie jak morfologia, czasu krzepnięcia krwi, poziomu glukozy we krwi i elektrolitów. Niezbędne jest odstawienie leków wpływających na krzepliwość krwi (na dwa tygodnie przed zabiegiem). Co ważne, osoby zgłaszające się na zabieg powinny być całkowicie zdrowie. Nawet zwykłe przeziębienie może mieć wpływ na przebieg zabiegu i późniejszą rekonwalescencję.
Konsultacje przedzabiegowe są bardzo ważne, dlatego też w naszym Instytucje zabiegamy o to, aby pacjenci mieli jak najwięcej czasu na rozmowę ze specjalistą, a wywiad lekarski był jak najdokładniejszy.
Na czym polega zabieg korekty powiek?
Zabieg korekty powiek może obejmować powieki górne lub powieki dolne. W obu przypadkach operacja przebiega inaczej.
- Plastyka powiek dolnych wymaga nacięcia poniżej brzegu rzęsowego, dzięki czemu możliwe jest oddzielenie skóry od dolnego brzegu oczodołu. Jeśli jest taka potrzeba, nacina się przegrodę oczodołową i usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej. Przepukliny tłuszczowe mogą zostać usunięte lub delikatnie przemieszczone w tzw. dolinę łez. Oprócz tego redukowany jest nadmiar skóry i mięśnia okrężnego, aby nie doszło do “wywinięcia” powieki. Następnie dochodzi do zszycia rany. Nacięcia po zabiegu są praktycznie niewidoczne.
- Plastyka powiek górnych polega na nacięciu fałdy górnej powieki, powyżej brzegu rzęsowego (średnio ok. pół centymetra, co zależy jednak od specyfiki naturalnych fałd u danego pacjenta). Dzięki temu możliwe jest usunięcie fragmentu skóry wraz z fragmentem mięśnia okrężnego. W uzasadnionych przypadkach usuwane są też przepukliny tłuszczowe. Blizna po zabiegu znajduje się w fałdzie powieki, więc jest praktycznie niewidoczna.
Zabiegi trwają ok. godziny i są przeprowadzane w trybie ambulatoryjnym. Pacjentowi podawane jest znieczulenie. Zarówno w przypadku powiek górnych jak i dolnych jest to znieczulenie miejscowe.
Efekty po zabiegu korekty powiek
Bezpośrednio po zabiegu pacjent nie wymaga hospitalizacji, jednak powinien zastosować się do zaleceń lekarza, który dokładnie wyjaśnia, jakie jest postępowanie w pierwszych dniach po wykonanej korekcji. Wskazania pozabiegowe dotyczą przede wszystkim unikania nadmiernego wytężania wzroku (np. podczas pracy przy komputerze czy oglądania telewizji), co może nasilać obrzęki i przedłużać gojenie. Ból zwykle jest minimalny i na ogół nie wymaga stosowania leków przeciwbólowych. Po ok. 7 dniach zdejmowane są szwy. Wówczas wskazane jest natłuszczanie powiek. Po ok. 10 dniach powieka jest zagojona.
Efekty zabiegu korekty powiek są długotrwałe. Prowadzą do optycznego odmłodzenia całej twarzy. Gałka oczna zostanie odsłonięta, przez co twarzy zyskuje wyrazistość. Jest to tak naprawdę stosunkowo niewielka i bezpieczna operacja, która pozwala przywrócić młodzieńczy wygląd. Ostateczny efekt można ocenić po około 3-6 miesiącach.