Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym – czym jest?

Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym to zabieg polegający na ostrzyknięciu wybranej okolicy cienka igłą z osoczem bogatopłytkowym, pozyskanym bezpośrednio z krwi pacjenta. W trakcie zabiegu lekarz pobiera niewielką ilość (6 – 60 ml) krwi pacjenta do specjalnych probówek, które poddaje się wirowaniu w celu oddzielenia erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Następnie lekarz klasyczną metodą mezoterapii, bądź też liniowo wzdłuż zmarszczki lub fałdu skóry podaje je pacjentowi. Osocze bogatopłytkowe stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu. Zabieg zapewnia długotrwałe efekty w regeneracji i rewitalizacji skóry twarzy, a przy tym jest całkowicie naturalny i biokompatybilny z ciałem pacjenta, bez ryzyka wystąpienia nietolerancji, alergii czy innych reakcji immunologicznych.

Zabieg ten może być stosowany dla poprawy regeneracji skóry po peelingach chemicznych i laseroterapii, a także jako zabieg łączony z zabiegiem Dermapen. Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym może być również zabiegiem towarzyszącym przeszczepowi włosów.

Hybryda bogatopłytkowa

Dla silniejszego efektu odbudowy skóry zabieg może być dodatkowo uzupełniony o – również pozyskiwaną z krwi pacjenta po dłuższym czasie wirowania – fibrynę zawierająca komórki macierzyste. Fibryna to inaczej osocze wzbogacone o niezwykle cenne komórki macierzyste, leukocyty i płytki krwi. Jej skład sprawia, że stymulowane są czynniki wzrostu komórek, które wspomagają odnowę biologiczną tkanek odmładzając przy tym skórę. Mieszanka ta bardzo silnie stymuluje również procesy regeneracji, czyli tzw. autologiczną odnowę komórkową.

Jak wygląda zabieg ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym?

W pierwszym etapie skóra poddawana zabiegowi zostaje znieczulona maścią. Po ok. 15 minutach można przystąpić do kolejnych etapów zabiegu.

W drugim etapie lekarz pobiera niewielką ilość (6 – 60 ml) krwi pacjenta do specjalnych probówek, które poddaje się wirowaniu w celu oddzielenia erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Odwirowanie krwi trwa ok. 3 minut.

Następnie lekarz klasyczną metodą mezoterapii, bądź też liniowo wzdłuż zmarszczki lub fałdu skóry podaje je pacjentowi.

Jak długo trwa zabieg i jaki jest czas utrzymywania się efektów:

Zabieg trwa ok. 50 minut i najlepsze efekty daje seria 3-5 zabiegów w odstępach 2-3 tygodniowych. Po serii zabiegów następuje rewitalizacja, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu, poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skóry, przebudowa włókien kolagenowych oraz poprawia się ukrwienie skóry. Poprzez biostymulację komórek skóry zmarszczki i fałdy są wygładzone. Osocze bogatopłytkowe przyspiesza też procesy gojenia po zabiegach medycyny estetycznej

Jakie obszary mogą być poddane zabiegom ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym?

  • Twarz, szyja, dekolt
  • Okolice oka
  • Dłonie
  • Skóra głowy

Ceny

  • 600 – 1500 pln – pojedynczy zabieg, w zależności od obszaru
  • hybryda bogatopłytkowa – od 950 pln – cena ustalana indywidualnie

Ostateczną cenę ustala lekarz medycyny estetycznej.